Každé jídlo ve veřejném stravování má své vlastní náklady. Stejný zeleninový salát může v různých restauracích stát odlišně. Proč to záleží? Jak vypočítat náklady na jídlo? A jaké parametry je třeba vzít v úvahu při vytváření nabídky?
Je to nutné
- kalkulačka
- přesný recept
- údaje o spotřebovaných nákladech podniku
- personální obsazení restaurace
Instrukce
Krok 1
Vypočítejte náklady na produkty obsažené v misce. Cenový vzorec je jednoduchý: hrubá hmotnost použitých produktů se vynásobí cenou stejných produktů za kilogram. Například při přípravě zeleninového salátu budete potřebovat 2 rajčata a 2 okurky. Hmotnost rajčat bude 300 gramů a kilogram této zeleniny stojí 90 rublů. 2 okurky budou 350 gramů a cena za kilogram tohoto produktu je 120 rublů. Náklady na salátové výrobky jsou tedy:
0,30 * 90 + 0,35 * 120 = 69 rublů.
Krok 2
. Vypočítejte mzdové a další náklady restaurace, včetně úspor energie a cestovních nákladů. Chcete-li vypočítat tyto náklady na jednotku výroby, musíte mít jasnou představu o výkonu dané restaurace. Řekněme, že restaurace prodá přes 1 000 jídel měsíčně. Za stejné časové období spotřebovává elektřinu za 5 000 rublů. Náklady na jednotku výroby tedy budou 5 rublů. Všechny náklady na restauraci jsou kalkulovány obdobným způsobem. Pokud jde o mzdové náklady, zde se počítají náklady na čas kuchaře strávený přípravou pokrmu. Například příprava salátu trvala 30 minut a mzda kuchaře je 20 000 rublů za měsíc a pracuje 20 dní, 8 hodin denně, takže dostaneme, že cena jedné hodiny práce bude 125 rublů za hodinu. V souladu s tím bude třicetiminutová práce stát 62,5 rublů.
Krok 3
Vypočítejte DPH nebo obchodní marži. DPH se dnes rovná 10% nebo 18% v závislosti na formě vlastnictví. DPH v pohostinských zařízeních se počítá na základě výrobních nákladů. V tomto případě z nákladů na salát.
Krok 4
Sčítat všechny výdaje - Zde je třeba vypočítat součet čísel získaných v prvních třech odstavcích. Na základě provedených akcí bude získána nákladová cena konkrétního pokrmu.